Klinika Ginekologiczno

USG

Badanie USG 3D, 4D, 2D i prenatalne

USG 3D, USG 4D w DCLINIC Kraków

Diagnostyka obrazowa w DClinic

W DClinic rozumiemy, jak ważne dla przyszłych mam jest dokładne kontrolowanie przebiegu ciąży. Nasze pacjentki chcą też kompleksowo zadbać o swoje zdrowie intymne. W naszej klinice wykonujemy USG 3D, 4D, 2D i prenatalne – ważne badanie obrazowe pozwalające nam ocenić prawidłowy rozwój ciąży oraz zauważyć nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego.

 

Ultrasonografia, czyli USG, stanowi dziś nieodłączny element nowoczesnej diagnostyki ginekologicznej i położniczej. Dzięki niej możemy nie tylko ocenić stan zdrowia pacjentki, lecz także monitorować rozwój płodu na różnych etapach ciąży. W DClinic przeprowadzamy zarówno tradycyjne USG 2D, jak i wykorzystujemy nowocześniejsze metody obrazowania, czyli USG 3D i USG 4D. U naszych ciężarnych pacjentek wykonujemy również USG genetyczne.

 

Tradycyjne badanie ultrasonograficzne (2D) daje nam możliwość oceny szyjki, trzonu i dna macicy, endometrium oraz jajników. USG 4D i 3D pozwalają nam i przyszłym rodzicom lepiej przyjrzeć się maluszkom w łonie matki. Natomiast genetyczne badania prenatalne to diagnostyka służąca wykryciu ewentualnych wad genetycznych płodu.

W naszej klinice wykorzystujemy nowoczesny aparat ultrasonograficzny firmy GE. Dzięki niemu i wiedzy doświadczonych ginekologów mamy możliwość dokładnej oceny zarówno płodu, jak i wewnętrznych narządów układu rodnego. Dbamy też o to, by pacjentki naszej kliniki czuły się bezpiecznie i komfortowo, a otrzymane wyniki były dla nich w pełni zrozumiałe.

Badanie USG 3D – dokładna diagnostyka obrazowa

USG 3D to badanie ultrasonograficzne pozwalające stworzyć trójwymiarowy obraz wnętrza macicy na ekranie monitora. W przypadku ciąży umożliwia ono dokładniejszą ocenę płodu, jego narządów czy układu kostnego. USG 3D pomaga lekarzom w diagnozowaniu nieprawidłowości anatomicznych, takich jak rozszczepy podniebienia czy wrodzone wady serca. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi specjaliści mają lepszą perspektywę, dlatego mogą z większą precyzją ocenić stan narządów płodu.

 

USG 3D daje rodzicom szansę na „zobaczenie” dziecka. To badanie obrazowe może być wzruszającym przeżyciem dla pacjentek oraz dla ich partnerów, którzy pragną stworzyć pierwsze emocjonalne więzi z rozwijającą się pociechą. Pamiątką z USG 3D jest pierwsze „zdjęcie” dziecka.

badanie usg

Badanie USG 4D – diagnostyka obrazowa w czasie rzeczywistym

USG 4D to badanie, podczas którego trójwymiarowy obraz jest widziany przez lekarza i pacjentkę w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że można podglądać płód „na żywo” – obserwując jego ruchy, gesty, a nawet mimikę. Można zaobserwować, jak maluszek zaciska piąstki, porusza nóżkami czy reaguje na bodźce.

 

Badanie USG 4D to dla przyszłych rodziców niezwykłe, emocjonalne doświadczenie. Natomiast dla lekarzy jest ono kolejnym, cennym narzędziem diagnostycznym, które pomaga w ocenie stanu łożyska, ilości płynu owodniowego, ewentualnych nieprawidłowości budowy płodu oraz jego aktywności ruchowej. USG 4D (tak jak 2D i 3D) jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.

USG prenatalne – obowiązkowe badanie obrazowe dla kobiet w ciąży

USG prenatalne to kluczowy element opieki nad ciężarnymi kobietami. Badanie to ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu oraz potwierdzenie prawidłowego przebiegu ciąży. W ramach USG prenatalnego wykonuje się różne typy badań, w tym USG genetyczne i USG połówkowe. Pozwalają one na:

USG prenatalne – kiedy je wykonujemy?

Terminy badań prenatalnych są zaplanowane w trakcie ciąży w ten sposób, aby ocenić rozwój płodu na kluczowych etapach jego rozwoju. Standardowo USG prenatalne wykonuje się trzykrotnie. Każde z tych badań odgrywa nieco inną rolę w monitorowaniu dobrostanu płodu – jednak każde z nich jest tak samo ważne z perspektywy matki i dziecka.

 

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się w pierwszym trymestrze, drugie  w drugim, a trzecie w trzecim. Należy jednak pamiętać, że harmonogram przeprowadzania badań może nieco się różnić w zależności od historii zdrowotnej pacjentki oraz specyfiki danej ciąży.

Pierwsze badanie prenatalne

Pierwsze USG prenatalne zwykle odbywa się między 11. tygodniem a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży. Jego celem jest:

  • potwierdzenie prawidłowego umiejscowienia zarodka w macicy;
  • dokładne określenie wieku ciąży, co jest istotne dla dalszej oceny rozwoju płodu;
  • potwierdzenie liczby zarodków rozwijających się w macicy – USG prenatalne służy ocenie tego, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga;
  • pomiar tzw. przezierności karkowej, który pomaga ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych (m.in. zespołu Downa);
  • wstępna ocena budowy narządów płodu, jego kości czaszki, kręgosłupa, kończyn, serca, żołądka, pęcherza moczowego czy pępowiny.

Pierwsze USG prenatalne jest nazywane też USG genetycznym. Podczas jego przeprowadzania i analizy jego wyników specjalista posiłkuje się wynikami badań biochemicznych. Diagnostyka, nazywana testem PAPP-A polega na pobraniu próbki krwi ciężarnej i jej analizie pod kątem stężenia w niej wolnej podjednostki beta hCG i białka PAPP-a. Wyniki badania biochemicznego interpretowane razem z wynikami diagnostyki obrazowej pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia choroby genetycznej u płodu – zespołu Edwardsa, Downa i Patau.

Drugie badanie prenatalne

Drugie USG prenatalne przeprowadza się w połowie ciąży. Stąd jego inna nazwa – USG połówkowe. Wykonuje się je zazwyczaj między 18. a 22. tygodniem ciąży. 

 

USG połówkowe to także ważny element diagnostyki prenatalnej. W tym czasie płód jest już na tyle rozwinięty, by można było dokładnie ocenić budowę jego narządów i funkcjonowanie układów.

 

Podczas USG połówkowego lekarz zwraca uwagę na:

  • szczegółową anatomię płodu – badanie obejmuje ocenę czaszki, mózgu, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, nerek, żołądka, pęcherza moczowego oraz kończyn;
  • stan łożyska, jego funkcjonowanie i ilość płynu owodniowego;
  • symetrię organów płodu i ich wielkość;
  • płeć dziecka – o ile pozwala na to ułożeniu płodu. 

USG połówkowe daje obszerną wiedzę na temat stanu zdrowia płodu i pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych schorzeń. To istotne, gdyż współczesna medycyna daje możliwość leczenia niektórych chorób jeszcze w czasie życia płodowego.

Trzecie badanie prenatalne

Trzecie USG prenatalne wykonuje się zwykle między 28. a 32. tygodniem ciąży. Celem tego badania jest ocena:
  • wzrostu i masy płodu – lekarz sprawdza, czy dziecko rośnie proporcjonalnie i czy jego masa ciała jest adekwatna do wieku ciąży;
  • położenia płodu – w tym okresie coraz ważniejsza staje się pozycja dziecka w macicy, co może mieć wpływ na sposób zakończenia ciąży – przez poród naturalny lub cesarskie cięcie;
  • stanu łożyska i przepływów w naczyniach pępowinowych – ma to kluczowy wpływ na dotlenienie i odżywienie płodu;
  • ilość płynu owodniowego – zarówno jego zbyt mała, jak i zbyt duża ilość może wskazywać na nieprawidłowości i wymagać dalszej obserwacji.
Trzecie badanie prenatalne pozwala upewnić się, że płód rozwija się prawidłowo w końcowej fazie ciąży. Pomaga to lekarzowi zaplanować dalsze postępowanie okołoporodowe. Ma to duże znaczenie dla zdrowia i komfortu psychicznego pacjentki oraz dla dobrostanu płodu.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie USG genetyczne, 3D, 4D czy 2D – przeprowadzane w ciąży lub z powodu innych wskazań medycznych – nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, aby:

Pomaga to lepiej zobrazować na ekranie ultrasonografu kobiece narządy wewnętrzne oraz płód.

 

Jeżeli do tej pory nie byłaś pacjentką naszej kliniki i jest to Twoje pierwsze badanie w DClinic, zabierz ze sobą swoją dokumentację medyczną – wyniki USG i diagnostyki laboratoryjnej. Pozwoli to lekarzowi postawić trafną, precyzyjną diagnozę i dopasować sposób leczenia czy postępowania również w oparciu o Twoją historię medyczną.

Badania USG prenatalne i z innych wskazań medycznych – jak przebiega?

Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna, bezbolesna i w pełni bezpieczna diagnostyka obrazowa. W naszej klinice wykonujemy zarówno USG przez powłoki brzuszne, jak i transwaginalne.

Przebieg USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne

Podczas badania USG lekarz wykorzystuje sondę ultrasonografu – tzw. transducer. Jest to głowica emitująca fale dźwiękowe. Przenikają one przez powłoki brzuszne, odbijając się od tkanek wewnątrz ciała. W ten sposób na ekranie monitora ultrasonografu widać obraz narządów wewnętrznych pacjentki i rozwijającego się płodu. USG przez powłoki brzuszne wykonuje się od ok. 12. tygodnia ciąży oraz w przypadku pacjentek, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia.

USG ginekologiczne transwaginalne – przebieg badania

USG transwaginalne przeprowadza się na zarówno na fotelu ginekologicznym, jak i na leżance. Lekarz wprowadza do pochwy specjalną sondę emitującą fale ultradźwiękowe. Pozwala to na zobrazowanie zarówno wewnętrznego układu rozrodczego, jak i płodu. USG transwaginalne wykonuje się do 12. tygodnia ciąży oraz u pacjentek wykonujących ginekologiczne badanie profilaktyczne.

USG prenatalne, 2D, 3D i 4D – w DClinic troszczymy się zdrowie każdej kobiety

Wykonujemy USG jako badanie profilaktyczne, gdy pacjentka skarży się na dolegliwości ze strony układu rozrodczego (np. na bolesne miesiączki) oraz u kobiet w ciąży. Za jego pomocą oceniamy stan płodu i jesteśmy w stanie zdiagnozować schorzenia ginekologiczne. Tłumaczymy wyniki badania oraz przedstawiamy alternatywy leczenia – o ile jest ono konieczne. Wykonując USG prenatalne i z innych wskazań medycznych, poświęcamy maksimum uwagi pacjentkom. 

 

Klinika DClinic to miejsce, w którym rzetelnie i dokładnie wykonujemy to ważne badanie obrazowe. Jego wynik często zaważa na dalszym postępowaniu co do pacjentki oraz jest punktem wyjściowym do dalszej diagnostyki.