Leczenie endometriozy
Ginekologia, Chirurgia ginekologiczna
Leczenie endometriozy w DClinic – leczymy chorobę i pomagamy uporać się z bólem
W DClinic rozumiemy, jak trudne dla kobiet jest zmaganie się z endometriozą. Dlatego stosujemy nowoczesne metody zarówno diagnostyki, jak i leczenia tej choroby. Priorytetem dla naszych specjalistów od endometriozy są:
- zminimalizowanie dolegliwości bólowych związanych z endometriozą,
- poprawa komfortu życia i funkcjonowania pacjentek w codziennym życiu,
- zwiększenie szans na zajście w ciążę przez pacjentkę, jeśli endometriozie towarzyszą problemy z płodnością,
- wsparcie emocjonalnie kobiety, dla której endometrioza jest wyzwaniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Nasi lekarze przedstawiają pacjentkom metody leczenia i omawiają z nimi efekty terapii. Chcemy, aby każda kobieta czuła się u nas bezpiecznie oraz by wiedziała, że endometrioza to chorobą, którą można i trzeba leczyć.
Klinika endometriozy – jak pomagamy pacjentkom?
Endometrioza to choroba przewlekła dotykająca kobiety w wieku rozrodczym. Polega na nieprawidłowym rozroście tkanki endometrium – błony śluzowej wyściełającej macicę. Pojawia się ona również poza jamą macicy – np. w obrębie jajników, jajowodów, jelit czy otrzewnej. Powoduje to silne dolegliwości bólowe oraz poważne powikłania zdrowotne.
Każdy nasz specjalista od endometriozy przeprowadza skrupulatną i wnikliwą diagnostykę w kierunku tej choroby, jeżeli zgłosi się do niego pacjentka mająca jej charakterystyczne objawy. Natomiast po postawieniu diagnozy lekarz przedstawia chorej plan leczenia, tłumaczy alternatyw postępowania medycznego i omawia spodziewane efekty terapii.
Diagnostyka endometriozy w DClinic
Diagnostyka endometriozy obejmuje dokładny wywiad lekarski, badanie ginekologiczne oraz wsparcie nowoczesnych metod obrazowych. Ważnym narzędziem diagnostycznym jest USG endometriozy. To specjalistyczne badanie ultrasonograficzne ma na celu odnalezienie zmian charakterystycznych dla tej choroby, takich jak torbiele endometrialne jajników (tzw. torbiele czekoladowe – wypełnione krwistą treścią) czy zrosty.
Proces diagnostyczny mający potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę może również obejmować:
- badania laboratoryjne – mają one na celu m.in. ocenę stężenia białek CA-125 i BDNF w krwi. Wynik ponad normę może sugerować, że pacjentka cierpi na endometriozę;
- laparoskopię diagnostyczną – to małoinwazyjny zabieg, który umożliwia bezpośrednie obejrzenie narządów rozrodczych miednicy mniejszej i potwierdzenie obecności zmian endometrialnych; ginekolog – specjalista od endometriozy – może je wtedy wyraźnie zobaczyć na ekranie monitora;
- MRI (rezonans magnetyczny) – badanie to wykonuje w trudnych przypadkach, gdy potrzebna jest precyzyjniejsza wizualizacja umiejscowienia ognisk endometriozy; lekarz, by mieć pewność co do diagnozy, może skierować pacjentkę na rezonans magnetyczny miednicy mniejszej z kontrastem; pozwala to dokładnie zlokalizować wszczepy endometrium.
W DClinic kładziemy nacisk na wnikliwe badania, dzięki którym pacjentka otrzymuje pewną diagnozę i może świadomie zdecydować się na dalsze leczenie endometriozy.
Ginekolog endometrioza – metody leczenia choroby
Metody leczenia endometriozy dobierane są indywidualnie. Rodzaj terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby, planów macierzyńskich pacjentki, jej wieku oraz od reakcji organizmu chorej pacjentki na dotychczasowe leczenie. Wszystkie metody terapeutyczne są szczegółowo omawiane z pacjentką podczas konsultacji ze specjalistą od endometriozy.
W naszej klinice lekarz wspólnie z chorą ustala plan terapii, która ma pomóc przywrócić jej komfort życia, płodność i uporać się z dolegliwościami bólowymi.
Leczenie endometriozy polega na:
- stosowaniu terapii hormonalnej – w uzasadnionych przypadkach chora może przyjmować doustne środki antykoncepcyjne, leki progesteronowe, pochodną testosteronu i agonistów GnRH. Terapia hormonalna ma na celu zatrzymanie cyklu miesiączkowego i owulacji – by nie dochodziło do rozrostu endometrium;
- wykonywaniu zabiegów chirurgicznych – do usuwania ognisk choroby – tkanek błony śluzowej macicy znajdujących się poza jej jamą – stosuje się laparoskopię operacyjną. Podczas takiego zabiegu specjalista od endometriozy precyzyjnie usuwa zmiany endometrialne oraz zrosty. Dzięki małoinwazyjnej technice możliwe jest ograniczenie blizn i skrócenie czasu rekonwalescencji. Jeżeli jednak endometrioza jest rozległa, lekarz może zalecić laparotomię wymagającą otwarcia jamy brzusznej. W najtrudniejszych przypadkach bywa wykonywana histerektomia macicy – usunięcie narządu,
- leczeniu objawowym – to farmakologiczne leczenie endometriozy polegające na stosowaniu przez pacjentkę środków przeciwbólowych. Lekarz może zalecić przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub metamizolu.
Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty od endometriozy?
Bywa, że endometrioza pozostaje niezdiagnozowana i nierozpoznana przez samą chorą przez wiele lat. Wynika to z faktu, że objawy choroby mogą być niespecyficzne i przypominają dolegliwości towarzyszące bolesnym miesiączkom.
Wizyta u ginekologa jest wskazana w przypadku:
- bolesnych miesiączek – gdy ból jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie i nie ustępuje po lekach przeciwbólowych;
- bólu podczas współżycia – może on wskazywać na ogniska endometriozy w okolicach pochwy, odbytnicy lub zatoki Douglasa;
- nieregularnych krwawień miesiączkowych, nasilonego krwawienia w czasie menstruacji i krwawień między miesiączkami – może być to sygnał, że doszło do rozrostu tkanki endometrialnej poza macicą;
- problemów z płodnością – endometrioza bywa przyczyną trudności z zajściem w ciążę, gdyż towarzyszą jej zrosty, które mogą blokować drogi jajowodowe;
- przewlekłych bólów w dole brzucha i okolicach krzyża – o charakterze cyklicznym lub ciągłym i nasilających się w trakcie miesiączki lub owulacji.
Endometrioza nie musi skazywać kobiety na przewlekły ból czy problemy z płodnością. W DClinic stosujemy nie tylko specjalistyczne, nowoczesne metody leczenia tej choroby, lecz także uważnie wsłuchujemy się w potrzeby pacjentek. Wspólnie z kobietami stawiamy czoła endometriozie – by poprawić komfort życia chorych, zachować lub przywrócić im płodność oraz by pomóc im uporać się z bólem.