Klinika Ginekologiczno

Histeroskopia diagnostyczna

w Chirurgii Jednego Dnia

Co to jest histeroskopia diagnostyczna i kiedy powinno się ją wykonać?

Histeroskopia jest to małoinwazyjny zabieg endoskopowy wykorzystywany w diagnostyce oraz leczeniu niepłodności, powracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy.Wskazaniem do wykonania histeroskopii są:

Jak wygląda zabieg histeroskopii diagnostycznej?

Zabieg histeroskopii polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy histeroskopu. Jest to urządzenie optyczne, wyposażone w system soczewek oraz kamerę cyfrową, które pozwalają dokładnie obejrzeć jamę macicy.

 

Lekarz ginekolog przy pomocy obrazowania wnętrza kanału szyjki, jamy macicy oraz oceny ujść macicznych jajowodów może zlokalizować polipy, mięśniaki, zrosty, wady wrodzone oraz pobrać wycinki do badań histopatologicznych.

 

W diagnostyce niepłodności histeroskopowo sprawdza się, czy obydwa ujścia jajowodów do macicy są widoczne oraz czy nie są zarośnięte. Dzięki histeroskopii diagnostycznej można sprawdzić, czy w macicy nie ma przegrody, a także czy jest ona prawidłowo rozwinięta.

Histeroskopię wykonuje się na fotelu ginekologicznym. W przypadku histeroskopii diagnostycznej stosuje się miejscowe znieczulenie szyjki macicy. Histeroskopia jest badaniem krótkim.

 

Sam zabieg trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Histeroskopia diagnostyczna jest zabiegiem dość bezpiecznym. Zazwyczaj pacjentka może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu. Przez kilka kolejnych dni nie może dźwigać ciężkich przedmiotów oraz powinna dużo odpoczywać. Ze względu na ryzyko zakażenia po histeroskopii diagnostycznej nie należy współżyć przez co najmniej dobę.

Jak przygotować się do badania?

Przed umówieniem zabiegu histeroskopii diagnostycznej w pierwszej kolejności należy wykonać badanie cytologiczne szyjki macicy oraz posiew z pochwy. Jeśli w badaniach tych
zostanie stwierdzona jakaś nieprawidłowość, należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa i z nim omówić dalsze postępowanie, a także ewentualne odroczenie zabiegu.

 

Zabieg histeroskopii diagnostycznej powinien być przeprowadzony w I fazie cyklu, tzn. między 8 a 12 dniem cyklu. W tym czasie zazwyczaj nie występuje już żadne krwawienie ani plamienie miesiączkowe. W dniu zabiegu u Pacjentki nie może istnieć również jakiekolwiek
podejrzenie ciąży, gdyż jest ona przeciwwskazaniem do zabiegu.

 

Na zabieg należy przyjechać z osobą towarzyszącą, gdyż bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić samochodu. Bezpośrednio po wykonanym zabiegu histeroskopii diagnostycznej Pacjentka może udać się do domu. Lekarz wykonujący zabieg czasami zaleca przyjmowanie
antybiotyku w celu uniknięcia infekcji. Najważniejsza po zabiegu jest konsultacja z lekarzem oraz stosowanie się do jego zaleceń, które są zależne od indywidualnego stanu Pacjentki.